GLAGOLJICA I DANI HRVATSKOG JEZIKA

Autor: Marijana Petrić Maršić, 11. 3. 2020.

Povodom "Dana glagoljice" 22.veljače 2020. i "Dana hrvatskog jezika" u sklopu "Mjeseca hrvatskog jezika" koji traje od 22. veljače do 17. ožujka 2020. prof. Maja Krišto i prof. Mia Amižić su s učenicima izradile plakate i slikokaze te upriličile učeničkim radovima i pjesmama unapređenje rada škole te obogatile glagoljicom u drvu i kartonu školski atrium i stubište.

Učenici 1. f razreda, stolari su radili glagoljicu u drvu koja se lijepila na rebrasti karton i veliki hamer papir. Učenici 2. h oslikali su ugljenom svoju viziju izgleda Pometa Trpeze s obzirom na pročitano Držićevo djelo i time dali svoj obol "Danima hrvatskoga jezika". Učenici 3. g razreda u paru su pisali pjesme na temu pjesma i jesen te su njihovi radovi izloženi duž hodnika škole gdje se nalaze školski uredi. Učenici 4. h razreda izradili su glagoljična slova od tvrdoga kartona koja su lijepili na kolaž papir te na hamer i ta dva plakata se nalaze s desne strane stubišta koje vodi prema učionicama.

Tema je bila glagoljica i hrvatski jezik kako bi se učenici približili poznavanju prvog hrvatskog pisma te kako bi se podsjetili na početke pismenosti u Hrvata. Lirskom pjesmom željeli smo učenicima izazvati osjećaj stvaratelja, odnosno pjesnika u malom te poručiti kako je pisanje moćno oružje. Oslikani Pomet Trpeza napravljen je u korelaciji s likovnom umjetnošću gdje su učenici oslikali izgled lika na papiru ugljenom.