Izložba "Vukovar 1991"

Autor: Ružica Vorgić Krvavica, 12. 11. 2014.

Obrtna tehnička škola, Split

Izložba „Vukovar 1991“ od 18.11.2014. do 21.11.2014.

Povodom obilježavanja „Dana sjećanja na Vukovar“ 18. studenog u prostorima Obrtne tehničke škole, Plančićeva 1, bit će postavljena izložba fotografija naziva "Vukovar 1991" autora Ante Nazora kojoj će biti pridruženi radovi učenika Obrtne tehničke škole.

Izložba je zamišljena kao priča o ratu kroz fotografiju na 14 plakata kojima autor želi dočarati žrtvu i stradanje Vukovara 1991. godine. Ovogodišnja obilježavanje Dana sjećanja na Vukovar nije uobičajeno jer učenici u projektu sudjeluju izradom radova koji su odraz primjene znanja i vještina pojedinih zanimanja stečenih na praktičnoj nastavi.

Učenici različitih zanimanja izradit će dijelove instalacije koja simbolizira stradanje i ponovno rađanje Vukovara. Strojari - automehaničari, autolimari, vodoinstalateri i instalateri grijanja i klimatizacije - će iz metala izradit datum 18.11.1991., učenici elektro struke - elektroničar mehaničar, elektromehaničar, elektroinstalater - će oblikovati svjetlosni efekt iza metalnog datuma koji simbolizira paljenje Vukovara, iznad toga izdignut će se slika Feniksa koju će nacrtati  drvodjeljski tehničari dizajneri, a na kraju se rađa novi, današnji Vukovar kojeg će stolari prikazati u obliku drvenih slova Vukovar. Stolari će sudjelovati i u izradi drvenih okvira i postolja za plakate. Osim toga učenici će pripremiti i izložiti pismenu prezentaciju o Siniši Glavaševiću te svjedočanstva ljudi koji su preživjelih stradanje Vukovara, a nekolicina učenika oslikat će stupove u holu škole. U utorak, 18.11.2014. učenici školskog radija OTŠ održat će radio emisiju na temu Siniša Glavašević, a samo postavljanje izložbe i drugih učeničkih radova bit će odrađeno kroz angažman učenika uz koordinaciju voditeljica Marijane Petrić Maršić i Ružice Vorgić Krvavice.

Mogućnost da učenici pokažu što su naučili školovanjem u slobodnoj državi Hrvatskoj učinio nam se najbolji način odavanja počasti stradalima u Domovinskom ratu. Projekt je zamišljen s ciljem razvoja svijesti i stavova o važnosti očuvanja tradicije, razvoja empatije učenika te moralnih i društvenih vrijednosti.

Izložba "Vukovar 1991" je prvi puta postavljena 2013. godine u Zagrebu u prostorijama Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata, a kasnije i u zgradi Europskog parlamenta u Bruxellesu. Ove godine imamo jedinstvenu priliku pogledati iznimno djelo A.Nazora u Splitu te učenicima i svima zainteresiranima omogućiti pogled na patnju Vukovara kroz objektive ljudi koji su doživjeli Vukovar 1991.

Osamnaest osnovnih škola s područja Splita, Solina, Kaštela dobilo je obavijest o postavljanju izložbe i poziv da nas posjete. Danu sjećanja na Vukovar bi tako i brojnošću posjetitelja odali počast i poklonili se njegovoj žrtvi.

Izložbu je moguće pogledati od 18.11.2014. do 21.11.2014.