Dan sjećanja na žrtve holokausta

Autor: Ružica Vorgić Krvavica, 10. 2. 2015.

Dana 27.1.2015. obilježili smo Dan sjećanja na žrtve Holokausta.

Izvorno riječ holokaust označava žrtvu paljenicu bogovima kod Grka i Rimljana, pri čemu se spaljuje cijela životinja. Danas je to uobičajeno ime za genocid nad Židovima.

U holu škole postavljeni su veći drveni stalci koje su izradili naši stolari s tematskim tekstovima i slikama. Na praktičnoj nastavi  učenici strojari izradili su dva ruzinava okvira prozora iza kojih smo stavili nekoliko crno bijelih fotografija djece logoraša i postavili kao instalaciju u holu. Na stupovima obcrtanim bodljikavom žicom postavljeno je nekoliko tekstova i slike sa židovskim obilježjima koje su Židovi Splita morali nositi uvijek kad bi izlazili van. Također su na slikama prikazani i javni oglasi kojima se Židovima Splita zabranjuje primjerice odlazak u gostionice.

Na nastavi hrvatskog jezika izrađen je plakat o Ani Frank.

Kao simboličan i zoran prikaz broja ljudi pogubljenih tijekom holokausta, učenici su izradili nešto više od tisuću cvjetova od papira koje smo nanizali na strunu i objesili ih poput zastora uz objašnjenje („tisuću cvjetova za tisuću duša“). U tom dijelu školskog atrija cijeli se dan uz pomoć postavljenog platna i projektora prikazivao film koji je glazbom i slikama dočaravao što su ti ljudi proživljavali. Na zidu podno stepeništa u holu učenici su postavili 20-ak fotografija koje prikazuju gledatelje na jednoj nogometnoj utakmici, a sve kako bi se osvijestio ogroman broj žrtava.

U obilježavanju ovog Dana sudjelovalo je 30-ak učenika, 10-ak profesora i 3 volonterke koje su se u život škole uključile kroz projekt Školski volonteri Foruma za slobodu odgoja.