U borbi protiv nasilja - Dan ružičastih majica

Autor: Ružica Vorgić Krvavica, 5. 3. 2015.

Ove godine po prvi put, a kao jedina škola u Splitu, uključili smo se u program prevencije vršnjačkog nasilja pod nazivom Dan ružičastih majica.  Nositelj programa je CEPN, Centar za edukaciju i prevenciju nasilja iz Đakova.

Učenici su se uključili u kampanju "Nasilje prestaje ovdje" koja se temelji na fotografiranju osoba koje podržavaju borbu protiv nasilja (NK Hajduk, NK Split, KK Split, RK Nada, 1. Policijska postaja, Nastavni zavod za javno zdravstvo, Crveni križ grada Splita, Pjevač Mladen Badovinec TBF, pjevač Joško Čagalj - Jole, ured gradonačelnika grada Splita, učenici i djelatnici OTŠ, moto klub Fjaka i moto klub Blue Knights). Više...

Na sami dan obilježavanja ove godine, 25.2.2015. u dvorištu naše škole učenici su zaigrali ljudski “Čovječe ne ljuti se” zajedno sa svojim profesorima. Dolaskom na polja odgovarali su na pitanja vezana za sam događaj. Na velikom stepeništu u holu učenici su ispisali afirmativne poruke. Postavljena je i izložba snimljenih fotografija. Kratku buku u našem dvorištu stvorili su motoristi Fjake, koji su nas došli podržati.

Aktivnosti se organiziraju s ciljem senzibiliziranja mladih osoba o negativnim utjecajima nasilja, razvijanja suradnje među učenicima, tolerancije, poštivanja različitosti te moralnih i društvenih vrijednosti, a svakako unapređivanja znanja učenika o ljudskim pravima i komunikaciji.

NK Hajduk je prepoznao važnost poruke koja se šalje na ovaj dan pa je na svojoj stranici (www.hajduk.hr) odvojio prostor za Dan ružičastih majica te i na ovaj način podržao ovu hvale vrijednu akciju. Isto je učinio i ured gradonačelnika na svojoj stranici (www.split.hr).

Dan ružičastih majica je program prevencije vršnjačkog nasilja koji se obilježava u znak protesta na incident nasilja koji se dogodio 2007.g u jednoj kanadskoj srednjoj školi.

Učenik Charles McNeill je na nastavu došao odjeven u ružičastu majicu kako bi podržao majčinu borbu protiv raka dojke. Postao je metom nekolicine huligana iz škole. Da bi izrazili protest prema tom agresivnom činu, učenici iste škole David Shepherd i Travis Price kupili su 50 ružičastih majica te ih idući dan podijelili ostalim učenicima. Tako su osudili i izrazili protest prema nasilju.

Na taj dan nose se ružičaste majice i šalje se jasna poruka - „Nasilje prestaje ovdje“.  Centar za edukaciju i prevenciju nasilja iz Đakova realizirao je program koji je prvi put obilježen 26. veljače 2014. na području cijele države, a podržava ga i Vlada Republike Hrvatske.