18. listopad – EUROPSKI DAN SUZBIJANJA TRGOVANJA LJUDIMA

Autor: Marijana Petrić Maršić, 18. 10. 2017.

Već treću godinu za redom obilježavamo Europski dan suzbijanja trgovanja ljudima u suradnji sa 1.policijskom postajom i Crvenim križem Split. Povodom obilježavanja dana organiziramo edukaciju za maturante s ciljem podizanja svijesti učenika o ovom obliku kriminalne djelatnosti te informiranja kako se mogu zaštititi.

Europski dan suzbijanja trgovanja ljudima obilježava se od 2007. godine. Obilježavanjem ovog dana radi se na prevenciji i borbi protiv trgovanja ljudima te podizanju svijesti javnosti o ovom problemu.

Trgovanje ljudima je jedan od najtežih oblika kršenja ljudskih prava a obuhvaća vrbovanje, transport, prebacivanje i skrivanje osoba korištenjem prijetnje, sile, prijevare ili obmane  u svrhu iskorištavanja. Riječ je dobro organiziranom kriminalu koji se ujedno svrstava u najprofitabilnije kriminalne djelatnosti. Prema procjenama, diljem svijeta preko 4 milijuna djece, žena i muškaraca prisiljeno je na prostituciju, prisilni rad po kućanstvima, rad na poljima, prosjačenje, prisilno sklapanje braka ili kriminal.