> Projekti  > ERASMUS+

ZAVRŠNO PREDSTAVLJANJE PROJEKTA "NAŠE EU PUTOVANJE"-učenici

Autor: Sanja Novak, 18. 5. 2018.

info@dalmacijadanas.hr

Pročitajte više na Dalmacija Danas: www.dalmacijadanas.hr/kontakt-stranica © dalmacijadanas.hrU petak, 18.5.2018. u 12 sati u konferencijskoj dvorani Obrtne tehničke škole održano je završno predstavljanje projekta Erasmus+ 2017. "Naše EU putovanje". Glavnu riječ u predstavljanju projekta vodili su učenici, koji su kroz tri tijeka mobilnosti: dva u Finsku i jedan u Dansku, boravili dva tjedna na stručnoj praksi u partnerskim strukovnim školama: Salpaus iz Lahtija, Gradia Jyvaskyla i TEC Kopenhagen. U projektu je sudjelovalo 24 učenika svih zanimanja koja se obrazuju u Obrtnoj tehničkoj školi, uz pratnju tri nastavnika. Nakon prezentiranja iskustava iz Finske i Danske, učenicima i nastavnicima koji su sudjelovali u projektu ravnatelj škole, Renato Žuvela je uručio  potvrdnice i drugu projektnu dokumentaciju. Predstavljanju su prisustvovati i roditelji učenika te djelatnici škole koji su bii uključeni u pripremu i organizaciju projekta.

Voditelj praktične nastave i član školskog projektnog tima Milivoj Kalebić je upozorio da smo svjedoci činjenice da su obrtničke i strukovne škole u Hrvatskoj u nezavidnom položaju u odnosu na gimnazijske programe. Stoga, smatra važnim informirati javnost o mogućnostima koje se nude učenicima u strukovnom obrazovanju, između ostalih i mogućnost sudjelovanja u projektima mobilnosti. Učenici kroz mobilnost i stručnu praksu unaprjeđuju svoje strukovne kompetencije, a pokazalo se da dolazi do poboljšanja transverzalnih vještina, jezičnih kompetencija, kao i samopouzdanja, poimanja vlastite vrijednosti, a u konačnici i veće konkuretnosti na tržištu rada.

"Obrtna tehnička škola je jedna od pet škola u Hrvatskoj i jedina u Dalmaciji, nagrađena prestižnom Erasmus+poveljom mobilnosti, a od ove godine i Erasmus+ ambasador u strukovnom obrazovanju. Projekti mobilnosti učenika provode se svake godine, počevši od 2009. godine, a već dvije godine i strukovni nastavnici sudjeluju u aktivnostima praćenja rada i stručnom usavršavanju u partnerskim školama. Erasmus+ projekti imaju važno mjesto u školskom kurikulu, a učenici i nastavnici su motivirani za sudjelovanje u ovim projektima, kojima se nagrađuje i promovira izvrsnost u struci."-rekla je koordinatorica EU projekata, psihologinja Sanja Novak.

Ravnatelj Žuvela je naglasio važnost javnih predstavljanja iskustava s mobilnosti učenika i nastavnika, kako bi se javnost upoznala s prednostima koje se pružaju učenicima koji odaberu strukovnu školu, ali i kao način promocije i popularizacije naših obrtničkih i strukovnih zanimanja.

> Projekti  > ERASMUS+