> Mobilnost

LEONARDO da VINCI PROJEKT MOBILNOSTI

(Split, Splitsko-dalmatinska županija)

Obrtna tehnička škola Split već tri godine aktivno sudjeluje u aktivnostima koje nudi Agencija za mobilnost i programe EU kroz program mobilnosti i to kroz potprogram Leonardo da Vinci. Sve aktivnosti financira Europska komisija putem AMPEU.

U studenom 2008. tri predstavnika naše škole na čelu s ravnateljem Renatom Žuvelom boravili su u pripremnom posjetu u francuskom gradiću Meauxu, 30-tak kilometara udaljenom od Pariza. Svrha posjeta bila je ostvarivanje partnerstva između srodne strukovne škole, Centre de Formation Metiers et Artisanat iz Meauxa i naše škole.

U ožujku 2009. u mobilnosti su sudjelovala tri učenika završnog razreda za zanimanje automehaničar u pratnji nastavnika strukovnih predmeta. U travnju 2010. u Meauxu je boravilo deset učenika (5 automehaničara i 5 elektroinstalatera) i dva nastavnika-pratitelja, a u ožujku 2012 ponovno deset učenika (5 automehaničara i 5 elektroinstalatera) i dva nastavnika-pratitelja.

Učenici i nastavnici, koji su odabrani za sudjelovanje u mobilnosti, prije odlaska u Francusku imaju obveznu jezičnu, pedagošku i kulturološku pripremu, organiziranu unutar škole. Tijekom dva tjedna, koliko traje mobilnost, učenici obavljaju praktičnu nastavu u školskim i obrtničkim radionicama u Meauxu pod nadzorom francuskih nastavnika i naših nastavnika-pratitelja, ali imaju priliku i upoznati se s kulturnim nasljeđem zemlje domaćina kroz nekoliko organiziranih izleta u Pariz i okolna mjesta, te kroz druženje s vršnjacima iz Francuske usavršiti komunikaciju na stranom jeziku. Nakon završetka mobilnosti svi učenici dobivaju potvrdu o sudjelovanju u mobilnosti.

Učenici i nastavnici iz partnerske škole iz Meauxa, u sklopu francuskog programa mobilnosti, dolaze već tri godine u Split, što govori o vrlo kvalitetno uspostavljenom partnerskom odnosu i suradnji između naše dvije škole.

Obrtna tehnička škola je dobila financijsku potporu za provođenje novog Leonardo da Vinci 2012. projekta mobilnosti. U sklopu ovog projekta, jedan nastavnika i deset učenika će u ožujku 2013. boraviti dva tjedna u Leipzigu u Njemačkoj, gdje će sudjelovati u izradi električnog automobila.

> Mobilnost